Laukai.jpg

KĄ REIKIA ŽINOTI APIE KOMBINUOTUOSIUS LESALUS?

Zenklas

 Pradedantiems auginti naminius paukščius savo reikmėms kyla begalė klausimų. Vienas iš jų – kuo lesinti viščiukus broilerius ir vištas dedekles? Ar užtenka tik grūdų ir likučių nuo žmonių stalo? O gal reikia vitaminų ar kažkokių kitokių papildų? Paukščių auginimo ekspertai siūlo naminius paukščius lesinti kombinuotaisiais lesalais, bet tarp turinčių mažiau patirties ir žinių augintojų sklando daug mitų. Todėl naujos kombinuotųjų pašarų gamyklos, esančios Ariogaloje, laboratorjos vedėja - vyr. technologė dr. Skaidra Kordušienė atsako į dažniausiai pasitaikančius klausimus.

Iš ko pagaminti kombinuotieji pašarai?
Kombinuotieji visaverčiai pašarai ir lesalai gali būti gaminami iš grūdų (kviečių, kvietrugių, miežių, kukurūzų, žirnių ir kt.), perdirbtų grūdų produktų (miltų, sėlenų), įvairių aliejų (saulėgrąžų, sojų, rapsų ir kt.), rupinių ir išspaudų (sojų pupelių, rapsų, saulėgrąžų), mineralinių medžiagų (kalcio karbonato, monokalcio ar dikalcio fosfato, maistinės akmens druskos), aminorūgščių, vitamininių ir mikro bei makroelementinių (vario, geležies, cinko, seleno ir kt.) priedų, fermentų. Papildomai gali būti dedama antioksidantų, jei pašarai bus ilgiau sandėliuojami, granulių surišėjų, kad pašarai nedulkėtų ir kt.
Ar reikia kažkokių papildų lesinant kombinuotaisiais pašarais?
Lesinant visaverčiais kombinuotaisiais pašarais jokių papildų paukščiams duoti nebereikia. Kombinuotieji pašarai gaminami skirtingi ir subalansuoti ne tik atskiroms paukščių rūšims, bet ir auginimo ar dėslumo periodams, atsižvelgiant į skirtingus augančių paukščių fiziologinius poreikius. Pavyzdžiui, vištoms dedeklėms reikalingas didelis kalcio kiekis, o viščiukams broileriams tiksliai suderintas baltymų, riebalų, vitaminų kiekis, svarbus aminorūgščių santykis atskiriems auginimo tarpsniams.
O gal užtenka paukščius lesinti tik paprastais grūdais ir šakniavaisiais?
Gaudami tik grūdų ar likučių iš virtuvės, broileriai augs daug lėčiau, nes negaus visų būtinų augimui maisto medžiagų. Vištos dedeklės bus mažiau produktyvios, o jų kiaušiniai gali turėti lukšto deformacijų bei kitokių ydų. Dėl skurdžios paukščių mitybos gali atsirasti medžiagų apykaitos sutrikimų, paukščiai bus neatsparūs infekcinėms ligoms.

Ar tiesa, kad į kombinuotuosius pašarus dedama augimą skatinančių medžiagų, hormonų, antibiotikų?
Visos šios medžiagos yra draudžiamos naudoti pašarų gamyboje ES arba jų naudojimas yra tikslinis ir griežtai reglamentuotas. Lesinant paukščius visaverčiais kombinuotaisiais pašarais spartus augimas ir geras paukščių sveikatingumas užtikrinamas subalansuota lesalo sudėtimi ir optimaliu apykaitinės energijos, baltymų, aminorūgščių, vitaminų ir mineralų santykiu. Tiek žaliavų, tiek gaminamų kombinuotųjų pašarų kokybės kontrolę vykdo moderni laboratorija, atliekami tyrimai ne tik įmonėje, bet ir akredituotose laboratorijose Lietuvoje bei užsienyje.
Kuo ypatingi granuliuoti pašarai ir lesalai?
Naujoje kombinuotųjų pašarų gamykloje Ariogaloje gaminant granuliuotus pašarus pirmiausiai yra susmulkinamos ir sumaišomos pagrindinės pašaro sudėtinės dalys. Pašarai trumpą laiko tarpą apdorojami karščiu, vandens garais ir slėgiu. Galiausiai suformuotos granulės apipurškiamos aliejumi. Po granuliavimo proceso pašaras yra daug geriau įsisavinamas, o kiekvienos granulės vienoda sudėtis dėl gero žaliavų sumaišymo užtikrina optimalų broilerių priesvorio augimą bei paukščių sveikatingumą. Kombinuotųjų pašarų ar lesalų granulės būna įvairaus diametro ir ilgio, skirtos atskiriems paukščių augimo tarpsniams. Granuliuotas pašaras nedulka, nesisluoksniuoja bei yra patogesnis transportuoti. Be to, granuliavimo proceso metu sunaikinami tikėtini patogeniniai ir žalingi mikroorganizmai.

Kombinuotuosius pašarus galite įsigyti UAB „Ariogalos grūdai“ Žemaičių g. 30, Ariogaloje, Raseinių raj.
Informacija teikiama telefonu 8 694 74313 arba el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Kviečiame mus sekti:https://www.facebook.com/AriogalosGrudai/

www.ariogalosgrudai.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Į viršų