Pakalnutes.jpg

Lenkijos ir Lietuvos tarpusavio ryšys savanorystėje

VšĮ „Jaunimo ambasadoriai“ kartu su savanorių grupe įsikūrusioje vienoje iš Prusice miestelio mokyklų Lenkijoje vykdė Lietuvos-Lenkijos mainų fondo remiamus jaunimo mainus savanorystės tematika.

Jaunimo mainai „Puikus savanoris padeda visam pasauliui“ vyko dviem etapais – rugpjūčio 10-11 d. Vilkaviškio raj. Karalkrėslio k. susitiko dvi lietuvių lyderės – Greta Gelgotaitė ir Vaida Eirošiūtė bei Lenkijos atstovai – Zaneta Szatkowska-Wolska ir Mark Camilleri, kurie susitikimo metu diskutavo, dalinosi idėjomis, organizavo projekto veiklas.

Antrasis etapas – jaunimo mainai – vyko rugsėjo 11-16 d. toje pačioje vietoje – sodyboje „Karaliaus krėslas“.  
Rugsėjo 11 d., pirmadienio popietę į sodybą susirinko 24 projekto dalyviai. Pirmoji diena buvo skirta susipažinimui, vienas kito pažinimui. Vakare apsilankė ilgametę patirtį turinti savanorė Mingailė Ružytė, kuri dalinosi savo patirtimi, kurią įgijo savanoriaudama sporto renginiuose.

Antradienį veiklos tapo intensyvesnės: sukurtas puikaus savanorio paveikslas, diskutuota, kokios savybės apibrėžia tikrą savanorį. Vėliau kiekvienam teko pamąstyti, kokias turi asmenines savybes, kokias norėtų įgyti ir kaip galėtų tai padaryti. Diena buvo užbaigta lenkų kultūriniu vakaru – dalyviai stebėjo lenkų tradicinius šokius, gilino žinias apie Lenkiją, mokėsi ištarti lenkiškus posakius ir žinoma, ragavo skaniausias, tradicines vaišes.

Trečiadienį dalyviai pajudėjo link Marijampolės, kurioje apsilankė gyvūnų prieglaudos namuose „Mindraja“, apsilankę ir padovanoję keletą maišelių maisto gyvūnams iškeliavo į Kauną. „Maisto banke“  Kaune turėjo galimybę savanoriauti, susipažinti su savanorio kasdienybe iš arčiau. Čia savanoriai rūšiavo, dėliojo maistą, tikrino maisto galiojimus, ar visi produktai yra tvarkingi ir tinkami naudojimui. Po poros valandų savanoriavimo „Maisto banke“ dalyviai iškeliavo į jaunimo veiklų organizaciją „Actio Catholica Patria“, kurioje susipažino su organizacijos vykdomais projektais. Išklausę bei pasidomėję aktualiais klausimais jaunieji savanoriai keliavo miesto centro link, kuriame jų laukė orientacinės varžybos.

Kitą, ketvirtąją projekto dieną dalyviai gilinosi į problemas, su kuriomis susiduria kiekviena nevyriausybinė organizacija, norėdama pritraukti naujus savanorius. Todėl šiam klausimui išspręsti dalyviams buvo duota užduotis nufilmuoti reklaminį klipą, kuris turėtų padėti pritraukti naujus komandos narius. Po tokios kūrybinės užduoties laukė pokalbis bei diskusija su dar viena savanore Sonata Brokevičiūte, kuri dalinosi savo patirtimi įgyta Afrikoje bei kitose pasaulio šalyse. Išklausę patarimų, ir įdomaus pasakojimo pratęsė savo diskusijas apie nevyriausybines organizacijas.

 Na, o šį vakarą laukė lietuvių kultūrinis vakaras, kuriame dalyviai ragavo šakočio, kastinio, ir kitų lietuviškų skanėstų. Taip pat svečiai iš Lenkijos sužinojo apie Lietuvos istoriją, mėgino pakartoti lietuviškus, liežuvį laužančius, posakius, ir pasimokinti tradicinių šokių.

Projektui artėjant link pabaigos, penktadienį, buvo nuspręsta taip pat praleisti kūrybiškai, ir savanoriai turėjo pasitelkti komandines jėgas ir nufilmuoti muzikinį video klipą, kuriame turėjo pavaizduoti keletą savanorystės krypčių. Šiam video klipui prireikė ilgo pasiruošimo, nes turėjo būti apmąstyta kiekviena detalė, ir teko nemenka užduotis – video klipą nufilmuoti vienu kartu. Todėl po tokios ilgos, komandinio pasiruošimo reikalaujančios, užduoties, dalyvių laukė dar vienas svečias Gokhan Kayim, kuris pasakojo apie savo patirtį dalyvaujant Europos savanorių tarnybos projekte.

Po visų aktyvių savaitės veiklų, šeštadienį dalyviai dalinosi įspūdžiais, aptarė projektą ir pasidalino mintimis – „šis projektas Lietuvoje man buvo pirmasis, ir aš dėl to džiaugiuosi, kadangi turėjau galimybę išlipti iš komforto zonos, tapau drąsesniu. Žinoma, sužinojau dar daugiau apie savanorystę. Tokius projektus rekomenduočiau tiems, kurie nori išmokti dirbti komandoje, ir sužinoti apie savanoriško darbo subtilybes“ – apie projektą pasakoja lenkų moksleivis Jakub Czaczyk.

Projekto metu buvo siekiama sukurti tarpkultūrinį ryšį, pakviesti dalyvauti kuo daugiau žmonių iš skirtingų miestų, dalintis savo patirtimi su tais, kurie nėra turėję savanoriškos patirties. Pagrindiniai projekto vykdytojai VšĮ „Jaunimo ambasadoriai“ dirba jau ne vienerius metus su Vilkaviškio rajono jaunimu, vykdo projektus ir siekia padidinti jaunimo užimtumą mažuose miestuose.

Vaida Eirošiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Į viršų